ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2010, 19:54

gemarka έγραψε:σορρυ φιλε γι αυτο που θα πω δεν θελω να σε προσβαλω αλλα περαν αυτο για το οτι γεμιζει ο server (αναποφευκτο κακο μιας και ακομα κ τα πιο μικρα πραγματα μπορει να ναι χρησιμα σε καποιον) αυτο που ειπες για την αξια το θεωρω τη μεγαλυτερη μπουρδα και οτι ειναι τελειως εκτος πνευματος του συγγεκριμενου site
τι σημασια εχει αν κατι κοστιζει 1 100 ή 1000 ευρω
εδω δεν αξιολογεις τα πραγματα με βαση την αγοραστικη αξια τους αλλα με βαση την αναγκη που εχει καποιος γι αυτα
αν εγω χρειαζομαι μια κουβερτα ή μια ζακετα ή ακομα κ μια φανελα για να ζεσταθω τι να κανω να μου δωσεις το πιο ακριβω rolex ρολογακι σου ή ακομα και μια σομπα τελευταιας τεχνολογιας..αν εγω δεν εχω μπριζα να τη βαλω και απλα θελω τη φανελα
αδιαφορο για την αξια τους..και ετσι θα πρεπε και συ εκτος και αν σκοπευεισ να το πουλησεις διαφορετικα εισαι ενα μεγαλο θυμα του καταλωτισμου αν σκεφτεσαι ετσι και σου λεω οτι εδω δεν θα βρεις τιποτα για να εντυπωσιασεις τους φιλους σου και τις γκομενες -και καλυτερα να φυγεις αν αυτο θελεις- παρα μονο αν κοιτας για πραγματα που μπορει να τα χεις αναγκη και αντι να πληρωσεις για κατι τετοιο και να παρεις ενα και ενα αλλο να παει στη χωματερη καταληγει σε σενα
sorry αν ειμαι λιγο επιθετικος αλλα θεωρω οτι κινησε τελειως εκτος του πενυματος αυτου που προσπαθουν με μεγαλο κοπο να κανουν καποια γι αυτο και σου ζητω να κλεισεις αυτο το θεμα αμεσως μιας και ειναι απαραδεκτο!!
Δεν θα μιλήσω με το ύφος σου καθώς θεωρώ ότι δεν είναι κόσμιο, αλλά αν θες ρίξε μια ματιά σε διάφορα θέματα του φόρουμ όπου υπάρχει συζήτηση για το γιατί προσμετρώνται τα αντικείμενα μικρής αξίας στο προφίλ του κάθε μέλους και μετά πρότεινε εσύ τη λύση σε αυτό το ζήτημα. Εγώ έκανα αυτό που νομίζω ότι είναι λύση κι εσύ απαντάς με αυτόν τον τρόπο
Πάντως σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου

ΥΓ Το θέμα ας το κλείσει ο admin τον οποίο προσπαθησα να διευκολύνω
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal


Άβαταρ μέλους
georgemarka
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
27 13
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:24
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα -Εξάρχεια
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από georgemarka » 19 Ιαν 2010, 20:05

εγω δεν συμγωνω καν με το συστημα τις "βαθμολογισης" οποτε δεν το θεωρω επιχειρημα αυτο
αν θες ριξε μια ματια μονο στο μπλε κουτακι στο πανω μερος της σελιδας και δες τι λεει κατο απο το xariseto.gr
«Μην το πετάς, χάρισε το...» Ενα site που με απώτερο σκοπό έχει την επαναχρησιμοποίηση αλλά & την αμοιβαία βοήθεια ! REUSE ΤΩΡΑ !
αν ακομα δεν συμφωνεις τοτε ενας απ τους δυο μας ειναι σε λαθος site

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από gly » 19 Ιαν 2010, 23:00

Και μονο που καποιοι μπαινουν στη διαδικασια να ζητανε τετοια αντικειμενα αυτο λεει οτι και αυτα εχουν την αξια τους.

Ας μην μπερδευουμε τις εννοιες "αξια" και "κοστος"...

Αλλωστε, ολοι μπορουν να ζυγισουν το "κερδος"(ωφελεια, ικανοποιηση αναγκης) που αποκομιζουν απο καποιο αντικειμανο με το τι θα τους "στοιχεισει" για να το αποκτησουν (χρονος, χρημα, συνενοησεις, δρομολογια, ταχυδρομεια κλπ)
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από makis » 20 Ιαν 2010, 02:23

είδα ότι οι περισσότερες από τις δημοσιεύσεις αφορούν αντικείμενα μηδαμινής έως μικρής αξίας.
Δεν ισχύει αυτο ! αλλα ως το αντίθετο !
Αλλα ακομα και τα λιγα φθηνα για εμας αντικειμενα για καποιους εχουν αξια !

Π.χ εγω πριν καποιες μερες χαρiσα ενα φορτιστη για ενα βιδολογο για μενα δεν ειχε ΚΑΜΙΑ αξια , αν το αγοράσει κάποιος θα το έπαιρνε με 40-80€ , δεν περιμενα ποτε να μου το ζητησουν μεσα σε 2-3 μερες !!
Οπως και εψαχνα 4 χρονια ενα κινητο T10-T18 και δεν εβρισκα και βρηκα μεσα απο το site , ενω το μελος που μου το χαρισε το ειχε για πεταμα !
η αυτο που λες :
Συμφωνώ μαζί σου αλλά τι θά λεγες για τα μπικουτί που προσφέρθηκαν πριν μερικές μέρες;
Μπορει να το θεωρείς φθηνο (αν και επειδη ηταν επαγγελματικά , πιθανον να ειναι ακριβα) αλλα ισως καποια κοπελα απο το site να μην ηξερε που θα βρει :wink: αλλα ακομα και να ηξερε παλι θα ηθελε καποια διαδικασια να παει να τα αγορασει , ενω μεσα απο το xariseto μπορει να το συνδυάσει με κατι αλλο που εχει να παρει η δωσει !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιαν 2010, 09:22

Ευχαριστώ makis αλλά και όλους τους φίλους για την απάντησή σας!
Όπως έγραψα στην αρχή, ένας από τους σκοπούς του θέματος ήταν να δώσει μια λύση στην τριβή μεταξύ των μελών για την βαθμολόγηση-καθορισμό αξίας των προσφερομένων ειδών, μια τριβή που είδα σε πολλά σημεία του φόρουμ.
Αφού λοιπόν πιστεύετε (και η δική μου άποψη είναι παρόμοια) ότι η αξία των ειδών δεν μπορεί να αποτιμηθεί σε χρήμα, καθώς γι αυτόν που δωρίζει μπορεί να είναι μηδενική (άχρηστο αντικείμενο) και γι αυτόν που παίρνει μεγάλη (κάτι που δεν υπάρχει στο εμπόριο πια) αλλά και το αντίστροφο (πχ το αντικείμενο να μην χρησιμεύσει κατ' ελάχιστον στον παραλήπτη ή να αποδειχθεί ελαττωματικό), θα παρακαλούσα να σταματήσουν οι διάφορες συζητήσεις περί προσδιορισμού της αξίας των αντικειμένων που χαρίζονται και η αναζήτηση διαφόρων λύσεων προσμέτρησης αυτής.

Παραμένουν όμως τα υπόλοιπα ζητήματα, δηλαδή το φράξιμο του διαθέσιμου χώρου στον σέρβερ, ο φόρτος εργασίας των moderators και η αντιστοιχία της δαπάνης χρόνου-ενέργειας σε σχέση με το όποιο όφελος.
Περιμένω τις απόψεις σας και σ' αυτά τα θέματα που δεν θίχτηκαν καθόλου.

Ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από makis » 20 Ιαν 2010, 15:10

polvar έγραψε:δηλαδή το φράξιμο του διαθέσιμου χώρου στον σέρβερ, ο φόρτος εργασίας των moderators και η αντιστοιχία της δαπάνης χρόνου-ενέργειας σε σχέση με το όποιο όφελος.
Περιμένω τις απόψεις σας και σ' αυτά τα θέματα που δεν θίχτηκαν καθόλου.
Ευχαριστώ
Οσο για τον χώρο του server δεν έχουμε πρόβλημα , αγγελία (με κείμενο) δεν επηρεάζει καθόλου, οσο για το χρόνο , που αυτός είναι χρήμα με όλοι την καλή διάθεση των 7 ενεργών συντονιστών που έχουν περάσει πάνω απο 8591 αγγελίες απο τα μάτια μας , αν και αναλογικά είμαστε λιγοι συντονιστές, πιστεύω για ολους ειναι χαρά που δεν πετιούνται αντικείμενα στα σκουπίδια και βρίσκουν νεο κάτοχο !

Και ευχαριστούμε τα μελη που βοηθάνε στο εθελοντικό εργο των συντονιστών , ειδικά οταν γράφουν [ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΚΛΕΙΣΕ] οταν απαντήσει το μελος οτι πηρε το αντικείμενο και πατήσει και το ευχαριστώ !

Φυσικά εξαίρεση ειναι η αγγελίες που το κάνουν μετρημένα , ευτυχώς, μελη που βάζουν στυλό-στυλό σε καθε αγγελία.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από kelili » 21 Ιαν 2010, 06:21

Κι εμένα η μικρή αξία των αντικειμένων με προβλημάτισε πραγματικά πολύ κατά καιρούς. Και από την οικονομική και από την οικολογική πλευρά. Τι είναι πιο οικολογικό, να πετάξω ένα περιοδικό στην ανακύκλωση ή να το ταχυδρομήσω στη Βέροια αφού έχω κάνει και 3 τηλεφωνήματα για να το κανονίσω; Δεν ξέρω την απάντηση. Εξαρτάται από το πόσο πολύτιμο είναι για τον παραλήπτη το συγκεκριμενο περιοδικό, υποθέτω. Άρα πρέπει να πω ότι χρειάζεται μια σύνεση κι από τους δότες και από τους λήπτες των αντικειμένων, να αναλογιζόμαστε λίγο όλες τις παραμέτρους ακόμα και πριν βάλουμε την αγγελία... Ας είμαστε συνετοί και ας μην ζητάμε να μας στείλουν με κούριερ ένα CD από εφημερίδα αν δεν είναι τόσο πια συλλεκτικό και απαραίτητο! Ή ας μην πάρουμε το αυτοκίνητο μας για να πάμε από τα Μέγαρα στη Βάρκιζα για να πάρουμε μισό κιλό φυστίκια αράπικα! :P
Ας έχουμε κρίση -που εμένα πιθανόν να μου λείπει... :(

Τώρα, για τη βαθμολόγηση-αξιολόγηση σε σχέση με τα αντικείμενα μικρού κόστους, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την πράξη και την ουσία του θέματος και δεν έχω κάτι εποικοδομητικό να πω σχετικά, οπότε δεν λέω τίποτα (νοου γκρίνια δις τάιμ). :D

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

Δημοσίευση από annapsonio » 26 Φεβ 2011, 20:04

Κατ' αρχήν να πω συγχαρητήτια τόσο για το θέμα που θίγεται, όσο και για τον αντίλογο.
kelili έγραψε:Κι εμένα η μικρή αξία των αντικειμένων με προβλημάτισε πραγματικά πολύ κατά καιρούς. Και από την οικονομική και από την οικολογική πλευρά. Τι είναι πιο οικολογικό, να πετάξω ένα περιοδικό στην ανακύκλωση ή να το ταχυδρομήσω στη Βέροια αφού έχω κάνει και 3 τηλεφωνήματα για να το κανονίσω; Δεν ξέρω την απάντηση. Εξαρτάται από το πόσο πολύτιμο είναι για τον παραλήπτη το συγκεκριμενο περιοδικό, υποθέτω.
Έτσι περίπου θα ξεκινήσω κι εγώ. Βασική λογική της οικολογικής συνείδησης είναι το "ψωνίζετε τοπικά". Π.χ. θα μπορούσα να παραγγέλνω κολόνιες από το amazon. Είναι πολύ πιο φθηνά από ότι εδώ. Ωστόσο επειδή υπολογίζω το κόστος του να μεταφερθεί εδώ και δη το τι θα γινόταν εάν όλοι αποφασίζαμε να παραγγείλουμε από εκεί (τέτοιο φορτίο να ταξιδέψει τόσα χιλιόμετρα) επιλέγω να μην το κάνω και να πάρω την κολόνια από την πόλη μου. Και πλέον που έχουν ακριβύνει και τα εισιτήρια δε με συμφέρει να πάω και στα μεγάλα καταστήματα στο κέντρο που θα το έχουν πιο φθηνά. Οπότε επιλέγω να ψωνίσω από τη γειτονιά μου.

Δυστυχώς, όμως, η οικολογική συνείδηση είναι επί το πλείστον πολυτέλεια των εχόντων. Ο άνθρωπος που δεν έχει ρούχο να φορέσει φυσικά και θα επιδιώξει να το πάρει από εκεί που είναι πιο φθηνά. Είναι όπως το πρόβλημα των Εσκιμώων.. Εμείς μιλάμε για προστασία των φαλαινών και δε θέλουμε να τις σκοτώνουν, τη στιγμή που για τους Εσκιμώους η φάλαινα είναι κατά τρόπους από τα μοναδικά μέσα επιβίωσης τους.

Δευτερευόντως είναι το θέμα της αξίας, όπως πολύ σωστά θέτει η Γλυκερία, σε αντιπαράθεση με το αντικειμενικό κόστος. Η αξία του κάθε αντικειμένου είναι εντελώς υποκειμενική και, φυσικά, απολύτως σεβαστή.
georgemarka έγραψε:... αυτο που ειπες για την αξια το θεωρω τη μεγαλυτερη μπουρδα και οτι ειναι τελειως εκτος πνευματος του συγγεκριμενου site...

εισαι ενα μεγαλο θυμα του καταλωτισμου αν σκεφτεσαι ετσι και σου λεω οτι εδω δεν θα βρεις τιποτα για να εντυπωσιασεις τους φιλους σου και τις γκομενες...

sorry αν ειμαι λιγο επιθετικος αλλα θεωρω οτι κινησε τελειως εκτος του πενυματος αυτου που προσπαθουν με μεγαλο κοπο να κανουν καποια γι αυτο και σου ζητω να κλεισεις αυτο το θεμα αμεσως μιας και ειναι απαραδεκτο!!
Φίλτατε georgemarka... Προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο τόση επιθετικότητα κι αγένεια. Μιλάς λες κι ο polvar είναι ο μεγαλύτερος καπιτάλας όλων των εποχών κι εσύ ο προστάτης όλων των ευπαθών! Για ηρέμησε λίγο... Ο άνθρωπος έθεσε κάποια ζητήματα που τον προβλημάτιζαν προς συζήτηση κι εσύ τον αποπαίρνεις με βρισιές! Δε νομίζω να μιλούσε για ανθρώπους που πραγματικά έχουν ανάγκη, γιατί τότε προφανώς κι έχει άδικο. Θέλω να πιστεύω ότι μιλάει για αυτό που προείπα και που είπε πολύ σωστά και η kelili. Κι έχει απόλυτο δίκιο να θέτει ένα τέτοιο θέμα ώστε να προβληματιστούν όλοι όσοι δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα.
makis έγραψε:
Μπορει να το θεωρείς φθηνο (αν και επειδη ηταν επαγγελματικά , πιθανον να ειναι ακριβα) αλλα ισως καποια κοπελα απο το site να μην ηξερε που θα βρει :wink: αλλα ακομα και να ηξερε παλι θα ηθελε καποια διαδικασια να παει να τα αγορασει , ενω μεσα απο το xariseto μπορει να το συνδυάσει με κατι αλλο που εχει να παρει η δωσει !
Συμφωνώ απόλυτα.

Κάτι τελευταίο που θέλω να θίξω είναι το κόστος του αντικειμένου. Και πάλι το λέω απευθυνόμενη μόνο σε όσους έχουν τη δυνατότητα να το εφαρμόσουν. Το γεγονός ότι ένα αντικείμενο είναι φθηνό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει να το ζητήσουμε από κάποιο άλλο μέλος και είναι προτιμότερο να αγοράσουμε καινούριο. Παραθέτω ένα βιντεάκι που εξηγεί ακριβώς τι εννοώ:

http://www.youtube.com/watch?v=eKbhpEvNiE0
(εάν δεν επιτρέπεται το link, το αφαιρώ).

Εν ολίγοις αυτό που λέει είναι ότι το "φθηνό" ραδιοφωνάκι του 1,5 ευρώ, είναι "φθηνό" διότι παρήχθηκε με φθηνή εργασία (κινέζικα μεροκάματα της πείνας, εργασία σε πλοία στην ανοιχτή θάλασσα ώστε οι εργοδότες να μην πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές, κ.α.), υπό "ευνοϊκές" συνθήκες (αδιαφορία για τη ρύπανση του περιβάλλοντος, αποψίλωση δασών, μόλυνση υδάτων από χημικά κ.α.) και πολλά πολλά άλλα. Οπότε εγώ που έχω το περιθώριο να ξοδέψω 2 ευρώ παραπάνω στα ΕΛΤΑ για να πάρω το παλιό ραδιοφωνάκι του μέλους τάδε θα το κάνω, και ταυτόχρονα θα μποϋκοτάρω τα παραγόμενα υπό τέτοιες συνθήκες προϊόντα.

Και δεν είναι απαραίτητο να γίνεται μόνο για αυτό τον λόγο. Κάθε πράγμα που μπορεί να μου προσφέρει κάποιος συνάνθρωπος καλύπτοντας, έτσι, κάποια ανάγκη μου, σημαίνει ότι ένα λιγότερο αντικείμενο τέτοιου είδους χρειάζεται να παραχθεί εξ' αρχής. Με το "reuse" μειώνεται η παραγωγή του αντικειμένου που εγώ χρειάζομαι, όπως επίσης μειώνεται και το κόστος μεταφοράς από το εργοστάσιο (ποιας χώρας άραγε?) μέχρι εμένα! Και στην τελική ποιο είναι μεγαλύτερο κόστος, το να στείλω ένα τετράδιο από τη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα ή το να πάρω ένα καινούριο που σημαίνει κόψιμο δέντρου και μεταφορά σε εμένα από κάποια χώρα του εξωτερικού?

Συγγνώμη για την πολυλογία, αλλά το συγκεκριμένο θέμα άπτεται των ευαισθησιών μου και ήθελα να παραθέση και τη δική μου γνώμη.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”