Χρησιμοποιημένα γραμματόσημα - γραμματόσημα με σελοτέιπ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Παρακαλω την αποψη σας...

Δημοσίευση από gly » 28 Μάιος 2010, 13:58

sadistria,
να το συζητησεις με το ιδιο το μελος καλυτρερα, απλα και ξεκαθαρα.
Αφου βλεπει αλλωστε οτι το εκανες "θεμα" ξερει οτι το καταλαβες και οτι σε ενοχλει.
ΘΕωρω οτι το ιδιο το μελςο θα επρεπε να σου στειλει πμ που να εξηγει κατι.
ΠΕρα ομως απο το ποσο που σου ζητησε και το οποιο ειναι κατι που συμβαινει σε βαρος ΣΟΥ, και το οτι χρησιμοποιει γραμματοσημα σφραγισμενα ειναι κατι που πρεπει να σταματησει. Σιγουρα "συμφερει" να κανει μια συναλλαγη με αυτο το τροπο, αλλα υπαρχει τουλαχιστο ο κινδυνος να γινει αντιληπτο απο τα ΕΛΤΑ και να μην ολοκληρωθει η αποστολη του πακετου. ΚΑι να σου πω, δ θα ηθελα να ειμαι στην θεση αυτου που περιμενει κατι πακετο και δεν το παιρνει ποτε.
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Χρησιμοποιημένα (;) γραμματόσημα

Δημοσίευση από gly » 23 Νοέμ 2011, 09:47

Θα επισημανω εδω ενα θεμα το οποιο παρακαλω να το λαβουν υπόψην οχι μόνο οι διαχειριστες του χαρισετο, αλλα και ολα τα μελη που συναλλασονται με ταχυδρομειο:

Οπως φαινεται και απο την υπογραφη μου, αποφευγω να συναλλασομαι με μελη απο αλλες πόλεις, και αυτο το κανω γιατι πρακτικα με δυσκολευει πολυ. Ομως, ολα αυτα τα χρόνια που ειμαι μελος στο χαρισετο, εχω παρατηρησει 3 φορες κατι που, αν και σκοπευα να το παραβλεψω στην αρχή και να το δικαιολογησω και να πιστεψω οτι κατι δεν καταλαβα καλα εγω και οτι δεν φταιει το αλλο μέλος, τωρα ομως θα το αναφερω, γιατι διαφορετικα μαλλον υποτιμω κι εγω την νοημοσύνη μου αλλα και επειδη μπορει να συμβει και σε άλλους.

Ολα τα γραμματόσημα εχουν οπως ξερετε στην πισω πλευρα τους επιστρωση με ειδικη κολλα, η οποια οταν υγρανθει κανει το μικρο αυτο χαρτακι να κολαει στον φακελο. Αν χρησιμοποιηθει μια φορα, το γραμματόσημο δεν κολλάει ξανα.

Λοιπον, εχω λαβει 3 φορες πακετο με γραμματόσημα τα οποια ειναι κολημενα στον φακελο με σελοτειπ ! Η σφραγγίδα του ταχυδρομείου δεν ειναι πανω αποτο σελοτειπ, αλλα κατω αποαυτο. Η δε ειδικη επιστροση στην πισω πλευρα απουσιαζει, κατι που γινεται οταν με νερο ξεκολησιες τα γραμματόσημα απο τον αρχικό τους φάκελο (οι συλλεκτες γραμματοσημων, και οχι μόνον αυτοί, ξερουν καλα πως ξεκολας τα γραμματόσημα απο το χαρτί). Θεωρω λοιπον οτι τα γραμματοσημα αυτα ειχαν ξαναχρησιμοποιηθει σε αλλο πακετο.

Αν τα μελη που το κανουν αυτο θελουν να ξεγελανε ετσι τα ΕΛΤΑ, αυτο ειναι δικο τους θεμα, και ας το ξεκαθαρισουν αυτο με την συνειδηση τους. Ομως οταν μου ζητανε να στειλω γραμματόσημα, αυτο το θεωρω και απατη ως προς εμενα.

Δεν αναφερω δημοσιως τα μελη που επετρεψα να με εξαπατησουν (αλλωστε δεν θυμαμαι και τους 3). Αν θελουν οι διαχειριστες, θα τους τα πω με πμ για να τα εχουν υποψην, σε περιπτωσει που ξαναναφερθει κατι τετοιο.

Ωστοσο, αν το ξανασυναντησω σε πακετο που θα λαβω, θα αναφερω δημοσια την συναλλαγη και το ονομα του μέλους, και φυσικα δεν θα στειλω τα γραμματοσημα.

Ευχαριστω πολυ,
με εκτιμηση
το κοροιδο GLY




---------------------------
Edit Admin :
Παρακαλω να ειμαστε ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΊ σε θεματα "ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΎ" !!!!!
Το να κολλάνε ζηλοτειπ και απο κατω να εχει σφραγιδα ΕΙΝΑΙ τακτική των ελτα για ασφαλεια μη χρησης ξανα αλλα και για να μην ξεκολλανε ευκολα.
Και ΔΕΝ στέκι να το ειδε ο υπαλληλος και να το ετσειλε μεταχειρισμενο !!!!
ΑΡΑ διαβαστε τους κανονες και οπως λενε να κανετε αναφορα στο μελος για να κανονισουμε αναλόγως

Τωρα απλα κανατε ενα θεμα "εντυπωσιασμού" που δειχνει μονο οτι ψαχνετε δικαιολογία για να μην στέλνετε σε αλλη πολη
Γιαυτο να ενημερωσω οτι υποαρχουν ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ φακελοι και ΚΟΥΡΙΕΡ (εκτος αν πιστευετε οτι και εκει το ξαναχρησιμοποιουν) !!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polvar την 22 Οκτ 2012, 09:36, έχει επεξεργασθεί 8 φορές συνολικά.
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39736
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από polvar » 23 Νοέμ 2011, 09:55

Κανονικά δεν θα έπρεπε να δεχτούν τέτοιο δέμα τα ΕΛΤΑ.
Όμως μου έχει τύχει να βάζει το σελοτέιπ ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ για να σταθεροποιήσει τα γραμματόσημα. Αυτό φαίνεται αν η σφραγίδα στα γραμματόσημα ταιριάζει με του φακέλου.

Από κει και πέρα όποιος το έκανε αυτήν την πασιφανή απάτη τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να ζητά τα γραμματόσημα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polvar την 23 Νοέμ 2011, 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

φωτησ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 01 Οκτ 2010, 17:04
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλυκών Ζακύνθου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από φωτησ » 23 Νοέμ 2011, 10:04

Καλημερα,οχι δεν εισαι κοροιδο και κατα 99% δεν σε κοροιδευουν αλλα μελη και εξηγω το γιατι.
Οταν στελνεις ενα φακελο με ρουχα πχ η ενα δεμα με οχι σκληρο περιβλημα τοτε η/ο υπαλληλος πρωτα κολλαει τα γραμματοσημα,μετα τα σφραγιζει και στο τελος κολλαει με σελοτειπ τα γραμματοσημα για να μην φυγουν κατα την διαλογη,ντανιασμα(στοιβες,καλαθια)και διανομη.
Αυτο το εχω δει με τα ματια μου στις τελευταιες 3-4 αποστολες με φακελους και δεματα με ρουχα.
Πιστευω να βοηθησα.
Φωτης
http://goo.gl/G70rT (ΔΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ)

ζηταω και χαριζω πραγματα και για ατομα που δεν εχουν προσβαση σε ιντερνετ
αποστολες δεματων κανω καθε Παρασκευη

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 70
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από LPs » 23 Νοέμ 2011, 10:05

Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι κάποιοι το κάνουν/προσπαθήσαν να το κάνουν (?) (έχει ξανακουστεί νομίζω εδώ μέσα) αλλά πρέπει να πω κιόλας ότι σε δικές μου αποστολές (άσχετες με το xariseto) τουλάχιστον 2-3 φορές είδα την υπάλληλο των Ελτα να βάζει ζελοτέιπ στα γραμματόσημα για να μην τυχόν φύγουν γιατί δεν κολλούσαν καλά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

φωτησ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 01 Οκτ 2010, 17:04
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλυκών Ζακύνθου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από φωτησ » 23 Νοέμ 2011, 10:07

Οπως ειπε και το προηγουμενο μελος εαν το γραμματοσημο εχει ξανασφραγιστει και εχει απο επανω σελοτειπ κανονικα δεν το δεχονται τα ΕΛΤΑ.
http://goo.gl/G70rT (ΔΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ)

ζηταω και χαριζω πραγματα και για ατομα που δεν εχουν προσβαση σε ιντερνετ
αποστολες δεματων κανω καθε Παρασκευη

pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από pan-ki » 23 Νοέμ 2011, 10:14

Η συμπεριφορά αυτή έχει συμβεί και σε εμένα .Όμως μου συνέβει ταυτόχρονα και κάτι άλλο. Γραμματόσημα που μόλις είχα αγοράσει να μην κολλάνε με τίποτα πάνω στο φάκελο.Και καλά αν έχεις υγρή κόλλα τα κολλάς , αν όχι όμως δεν θα καταφύγεις αναγκαστικά σε σελοτέιπ;Αυτό που δεν μου άρεσε εμένα από κάποια μέλη (και αρπάζω την ευκαιρία να το πω) είναι που μερικές φορές στέλνουν λιγότερα γραμματόσημα από αυτά που έχεις ζητήσει(μην ταλαιπωρείται τα άλλα μέλη για γραμματόσημα αξίας μόλις λίγων λεπτών , είναι κρίμα , χαλάτε την εικόνα σας) ή στέλνουν ξαναχρησιμοποιημένα γραμματόσημα.
Αυτά , για να κάνω και εγώ τα παράπονά μου.

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4549
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από hega » 23 Νοέμ 2011, 10:17

καλησπερα! και οι υπαλληλοι στα ελτα της περιοχης μου βαζουν ζελοτεηπ παντα ενω πρωτα βαζουντις σφραγιδες .Αν η σφραγγιδα που αναφερεις πως ειναι κατω απο το ζελοτεη αυτο που μενει να κοιταξεις ειναι η ημερομηνια που γραφει στο κεντρο ή αν συνεχιζετε μερος της σφραγιδας πανω στον φακελο απο εκει μπορεις να καταλαβεις τι παιζει με τα γραμματοσημα αν και δυσκολο μου φαινετε να ξεγελιουντε τοσο ευκολα τα ελτα που σου σπανε τα νευρα για αλλες 1000 βλακιες οταν τους πας ενα δεμα
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

φωτησ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 01 Οκτ 2010, 17:04
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλυκών Ζακύνθου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από φωτησ » 23 Νοέμ 2011, 10:20

Δεν μου εχει συμβει να μου εχουν στειλει χρησιμοποιημενα γραμματοσημα και ουτε περασε σαν σκεψη απο το μυαλο μου οποτε ζητω συγγνωμη απο το πρωτο μελος στο καμματι που λεει οτι καποια μελη εστειλαν χρησιμοποιημενα γραμματοσημα.
Ως προς το θεμα των ΕΛΤΑ βαζουν σελοτειπ πανω απο τα σφραγισμενα γραμματοσημα για να μην ξεκολλανε.
http://goo.gl/G70rT (ΔΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ)

ζηταω και χαριζω πραγματα και για ατομα που δεν εχουν προσβαση σε ιντερνετ
αποστολες δεματων κανω καθε Παρασκευη

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από Χριστίνα » 23 Νοέμ 2011, 10:26

φωτης έγραψε:Οπως ειπε και το προηγουμενο μελος εαν το γραμματοσημο εχει ξανασφραγιστει και εχει απο επανω σελοτειπ κανονικα δεν το δεχονται τα ΕΛΤΑ.
Nαι βρε παιδιά, εννοείται ότι το σελοτέιπ το βάζουν είτε στα ΕΛΤΑ είτε το κολλάμε εμείς οι ίδιοι όταν τα γραμματόσημα δεν κολλάνε καλά. Και όταν έχουμε πακέτα δύσμορφα και τεράστια πού να κολλήσουν τα καημένα. Υπήρχε ένα γραμματόσημο ειδικά, δε θυμάμαι ποιας αξίας, που δεν κολλούσε με τίποτε. Εκεί από μόνοι τους κάθε φορά το κολλούσαν με σελοτέιπ. Τώρα, αν ένα μέλλος μου στείλει φάκελο ασφράγιστο, το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσω ξανά τα γραμματόσημα ή τον προπληρωμένο, χωρίς να αισθάνομαι καθόλου τύψεις συνειδήσεως ως προς τα ΕΛΤΑ, αν αυτό εννοείς στο αρχικό σου ποστ. :-

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”