[Tips] Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[Tips] Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από socratisv » 29 Οκτ 2023, 03:48

Εικόνες https://photos.app.goo.gl/FkQYReGQ7s1UmdhX9
Η σωλήνα περνάει μέσα από μπετόν. Υπάρχει εργαλείο ώστε να φαιρεθεί το κομμάτι αυτό της σωλήνας και να αντικατασταθεί με νέο χωρίς να σπάσω την πλάκα;
Εκτός από τη σωλήνα, τους συνδέσμους και και την μόνωση στα σημεία σύνδεσης (κάναβη, αν ονομάζεται έτσι το μαλλί, ή τεφλόν) τι άλλα εργαλεία χρειάζονται για να επισκευαστεί αυτό;
Θα ανεβ'ασω επιπλέον εικόνες, αν χρειάζονται
Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 30 Οκτ 2023, 21:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από scorpiogr » 29 Οκτ 2023, 11:21

socratisv έγραψε:
29 Οκτ 2023, 03:48
Εικόνες https://photos.app.goo.gl/FkQYReGQ7s1UmdhX9
Η σωλήνα περνάει μέσα από μπετόν. Υπάρχει εργαλείο ώστε να φαιρεθεί το κομμάτι αυτό της σωλήνας και να αντικατασταθεί με νέο χωρίς να σπάσω την πλάκα;
Εκτός από τη σωλήνα, τους συνδέσμους και και την μόνωση στα σημεία σύνδεσης (κάναβη, αν ονομάζεται έτσι το μαλλί, ή τεφλόν) τι άλλα εργαλεία χρειάζονται για να επισκευαστεί αυτό;
Θα ανεβ'ασω επιπλέον εικόνες, αν χρειάζονται
Ευχαριστώ!
και αν ο σωλήνας έχει τρύπα μέσα στο τσιμέντο??
διαφορετικά παίρνεις ένα σωληνοκόφτη (ή ακόμα και με τροχο) μετά κολλάς την νέα σωλήνα και είσαι οκ... αλλα αν εχει τρύπα μεσα στο τσιμέντο θα σου βγάζει νερό εκει...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από socratisv » 29 Οκτ 2023, 20:07

Η τρύπα είναι στο σημείο του σωλήνα που βρίκεται στο τσιμέντο Εχει ποτίσει η μισή ταράτσα (και το μισό σπίτι είναι χωρίς φως ;))
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από scorpiogr » 29 Οκτ 2023, 21:27

socratisv έγραψε:
29 Οκτ 2023, 20:07
Η τρύπα είναι στο σημείο του σωλήνα που βρίκεται στο τσιμέντο Εχει ποτίσει η μισή ταράτσα (και το μισό σπίτι είναι χωρίς φως ;))
Η πρόταση μου...
ΜΟΝΟ υδραυλικός απο κοντά... ΜΗΝ το επιχειρήσεις μόνος σου...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
Αεναος
Platinum Member
Platinum Member
34 27
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 20:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από Αεναος » 30 Οκτ 2023, 00:52

Αν δεν έχεις την κατάλληλη εμπειρία για τέτοιου ειδους επισκευή καλύτερα αστο σε εναν επαγγελματία.
Αν πιστεύεις οτι το έχεις, μπορεις να δοκιμασεις να περάσεις ενα κοματι χαλκοσωλήνα μεσα απο την παλιά που εχει μικρότερη διατομή Και να κανεις τις αντίστοιχες συνδέσεις.

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από socratisv » 30 Οκτ 2023, 13:49

Ευχαριστώ θερμά και τους δύο για την απάντησή σας. Αυτό που ίσως δοκιμάσω μόνος μου μέχρι να έρθει υραυλικός είναι να δημιουργήσω πρόχειρη παροχέτευσ με ποτιστικό λάστιχο (σαν αυτό που είδατε στην ταράτσα).
Το αρχειοθετώ!
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από polvar » 31 Οκτ 2023, 09:59

Υπάρχει το ενδεχόμενο αν δυο άτομα, ο ένας πάνω από την πλάκα και ο άλλος κάτω από αυτήν πιάσουν την σωλήνα με 2 κάβουροτσιμπίδες και την στρέφουν προς την ίδια κατεύθυνση συγχρόνως να την ξεκολλήσουν από το τσιμέντο και να την βγάλουν
Εκτός και αν μέσα στην πλάκα υπάρχει διακλάδωση ή είναι τόσο σάπια που μόλις αρχίσει να περιστρέφεται διαλυθει

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Συμβουλές (καθοδήγηση) για επιδιόρθωση υδραυλικών

Δημοσίευση από socratisv » 20 Νοέμ 2023, 01:16

Ευχαριστώ πολύ για τις πρακτικές συμβουλές (και για την μετακίνηση του θέματος εκεί που θα έπρεπε να είναι). Μάλλον δεν υπάρχει διακλάδωση.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”