Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές για προϊόντα και υπηρεσίες από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε οικονομικές προσφορές για προϊόντα από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε

-Να γράφετε σε ποιο κατάστημα ή αλυσίδα υπάρχει
-Διάρκεια (απο ../.../201. εως ../../201.
-Τιμή προσφοράς και τιμή πριν την προσφορά

Να γράφετε όταν είναι μια πολύ καλή προσφορά και όχι μια μικρή μείωση τιμής ΚΑΙ ΣΑΦΗ ΤΙΤΛΟ !
Δεν επιτρέπονται ψεύτικες, εικονικές, χωρίς έκπτωση προσφορές καθώς και από δίκτυα πυραμίδας και δίκτυα affiliate. Αντίθετα θα διαγράφεται χωρίς ενημέρωση.

Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να εκδίδονται όλες οι νόμιμες αποδείξεις. Δεν δεχόμαστε αγγελίες από την παραοικονομία
Τέλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από makis » 20 Ιαν 2010, 16:26

Εδω και λιγες μέρες κάποιοι κάτοικοι τις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ δεν βλεπουν κάποιος τηλεοπτικούς σταθμού , αλλα ενα κείμενο που τους δηλώνει να αγοράσουν εναν δέκτη επίγειας τηλεόρασης τεχνολογίας mpeg4 (εκτος αν το διαθέτη η νεα σας τηλεόραση) και οχι mpeg2 που ηταν οι περισσότερη δεκτες που βλέπαμε να ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ

Η DIGEA αποτελεί το όχημα για το φιλόδοξο εγχείρημα των ιδιωτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας, ALPHA, ALTER, ANTENNA, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, STAR και ΣΚΑΪ, για την μετάβαση της τηλεόρασης στην ψηφιακή εποχή.

Να σημειωθεί ότι αρχές του 2010 σταμάτησε η εκπομπή αναλογικού τηλεοπτικού σήματος, τόσο από την Αίγινα όσο και το Φιλίππειου Θεσσαλονίκης.
Αυτό σημαίνει ότι 40.000 καταναλωτές θα πρέπει άμεσα να προμηθευτούν αποκωδικοποιητές για να μπορούν να βλέπουν τηλεόραση.

Η DIGEA θα προχωρήσει σε εκπομπή με το σύστημα κωδικοποίησης MPEG4/H.264/AVC, ενώ η ERT Digital με το πρότυπο MPEG2. Συμβατοί αποκωδικοποιητές θα διατεθούν από εμπορικά καταστήματα.

Σε αυτο εδω το θεμα θα μπορείτε να βάλετε κάποια προσφορά που βρίσκεται για δέκτες μαζι με κάποια χαρακτηριστικά και το link
Γιατι απο εκει που είχαν απο 9,9€ εως 50€ το ακριβότερο , τωρα δεν βρίσκεις κάτω απο 50€
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από makis » 20 Ιαν 2010, 16:27

Η εγκατάσταση ειναι πολυ απλη και δεν απαιτεί τεχνικό , σχεδον οπως ενα βιντεο !!

Εικόνα

Εγκατάσταση δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης
Βήμα 1: Συνδέουμε το καλώδιο της κεραίας στην είσοδος κεραίας του αποκωδικοποιητή (ψηφιακός δέκτης).
Βήμα 2: Συνδέουμε τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση με καλώδιο:
Scart, HDMI, Component ή Composite (εξαρτάται τις εξόδους που έχει ο κάθε αποκωδικοποιητής και τις εισόδους που έχει η τηλεόραση).
Βήμα 3: Βάζουμε τον αποκωδικοποιητή στην πρίζα.
Βήμα 4: Ανοίγουμε την τηλεόραση και τον αποκωδικοποιητή.
Βήμα 5: Ακολουθούμε τα βήματα του προγράμματος αυτόματης εύρεσης και εγκατάστασης καναλιών, είναι τα ίδια με το να βρίσκεις κανάλια σε μια απλή τηλεόραση.

Τιμες:
POWER PLUS HT1700HDMI Δέκτης Επίγειος Ψηφιακός MPEG-4 & MPEG-2 εδω με 69,50€ και δυνατότητα εγγραφής !!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από gogo » 20 Ιαν 2010, 16:37

με 49 € στο Πλαισιο μπορειτε να τον δειτε εδω

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιαν 2010, 18:06

4 αποκωδικοποιητές από 44-63€ στο e-shop:
http://www.e-shop.gr/PER_digitaltv.phtml

2 αποκωδικοποιητές 55-78€ στο zero1:
http://www.zero1.gr/index.php?cPath=209

Στα multirama από 49€:
http://www.multirama.gr/products/category?catid=060304
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
mmaria7
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 52
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 00:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Ευοσμος Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από mmaria7 » 20 Ιαν 2010, 19:55

H απoρια που εχω εγω είναι: αν δε παρoυμε καποιoν απoκωδικοποιητη καποια στιγμη δε θα μπορoυμε να βλεπουμε τηλεόραση;
Ευχαριστω
Θα προτιμούνται μέλη που μπορούν να παραλάβουν απο το χώρο μου.
Αλλα σε περίπτωση αποστολής με ΕΛΤΑ θα στέλνονται τα γραμματόσημα από τον παραλήπτη.
Επίσης ενημερώνω οτι κάποιες φορές ίσως να κθυστερώ να αποστείλω γραμματόσημα ή αντικείμενα. Αυτό οφείλεται στο οτι είμαι πολύτεκνη και δε βρίσκω ελεύθερο χρόνο να πάω ταχυδρομείο.

Άβαταρ μέλους
andreas-stefi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1039
Εγγραφή: 22 Φεβ 2009, 19:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιγάλεω Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από andreas-stefi » 20 Ιαν 2010, 20:12

το θεμα ειναιοτι θα πρεπει να ειναι και mpeg2 για να πιανει και τα ψηφιακα της ΕΡΤ & mpeg4 για ναπιανει τα νεα ψηφιακα καναλια.ετσι δεν ειναι;αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.

Άβαταρ μέλους
litsa-akis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 01 Ιουν 2009, 12:14
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγιος Παυλος θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από litsa-akis » 20 Ιαν 2010, 20:17

Oποιοι συνεχίζουν να βλέπουν τα κανάλια που έβλεπαν,καλώς,δεν παίρνουν προς το παρόν αποκωδικοποιητή.Μέχρι το 2012 όμως γιατί τα κανάλια αυτα θα σταματήσουν τελειως να είναι αναλογικά και θα τα βλεπουμε μονο ψηφιακά.Οπότε μέχρι τότε αυτοι που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα,θα πάρουν αργότερα,που θα τα ξεφτιλήσουν κιολας σε τιμές, γιατί θα έχουν πάρει οι περισσότεροι και θα βγάζουν προσφορές.
Εγώ έχω τηλεόραση με ενσωματομένο δέκτη 2 που πιάνει τα κανάλια της ερτ.Για να βλεπω ψηφιακά τα άλλα,πρεπει να πάρω τον 4.Με αυτον ,πιάνουν όλα.
Παρακαλω πρώτα δηλωστε το ενδιαφέρον σας δημόσια και μετα επικοινωνήστε με πμ για την παραλαβή των αντικειμένων.
Δεν τηρώ σειρά πρoτεραιότητας ,προτιμούνται τα μέλη που χαρίζουν και τηρούν τους κανόνες.
Αποστολές εκτός γίνονται με γραμματόσημα απο το μέλος που ενδιαφέρεται.
edit Admin: Πρώην μέλος litsaki οπού έγινε litsa-aκιs

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιαν 2010, 20:30

mmaria7 έγραψε:H απoρια που εχω εγω είναι: αν δε παρoυμε καποιoν απoκωδικοποιητη καποια στιγμη δε θα μπορoυμε να βλεπουμε τηλεόραση;
Ευχαριστω
Η Ευρωπαϊκή ένωση έθεσε όριο τέλους εκπομπής αναλογικής τηλεόρασης το 2012. Σε αυτό το όριο συμμετέχει και η Ελλάδα. Οπότε μέχρι τότε όλες οι εκπομπές σε όλη την Ελλάδα θα γίνουν ψηφιακές και όσοι δεν έχουν εξωτερικό αποκωδικοποιητή (για τις παλιές τηλεοράσεις) ή νέα τηλεόραση με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή MPEG4, δεν θα βλέπουν.
Σταδιακά οι αναμεταδότες θα αντικαθίστανται και θα γίνονται ψηφιακοί. Οπότε σιγά σιγά όλοι θα χρειαστούμε αποκωδικοποιητές ή νέες τηλεοράσεις. Η περιοχή του Φιλιππείου και όσοι εξαρτώνται από αυτήν επιλέχθηκε να είναι από τις πρώτες (βλ. παρακάτω)
Σε κάποιες περιοχές μπορεί να υπάρχει παράλληλη εκπομπή ψηφιακού και αναλογικού σήματος ώστε να μην "εκβιαστούν" οι τηλεθεατές να αγοράσουν άμεσα αποκωδικοποιητή. Αλλά στο Φιλίππειο δεν υπήρχε χώρος για άλλους αναμεταδότες. Όμως επιλέχτηκε ως τοποθεσία-οδηγός από την digea καθώς λόγω ιδιομορφίας του εδάφους πολλοί τηλεθεατές δεν είχαν καλή λήψη μέχρι σήμερα και με το ψηφιακό σήμα αναμένεται να δουν πολύ καλύτερα.
(Όλα αυτά κατά την digea και τον διευθυντή της όπως τα είπε σε διάφορες συνεντεύξεις που έπεσαν στην αντίληψή μου.)

Ο αποκωδικοποιητής MPEG4 βλέπει και τα κανάλια MPEG2 της ΕΡΤ (το αντίστροφο δεν γίνεται). Όμως η ΕΡΤ θα περάσει και αυτή σε MPEG4 σε λίγο καθώς πρόκειται για τεχνολογικά καλύτερη λύση.
Όσοι βλέπουν αυτήν την ώρα κανονικά και δεν εξαρτώνται από το Φιλίππειο, καλό είναι να μη βιαστούν να πάρουν αποκωδικοποιητές καθώς οι τιμές αναμένεται να πέσουν.
Οι αποκωδικοποιητές που υπάρχουν στο εμπόριο κατατάσσονται σε κατηγορίες ανάλογα με τις εξόδους που έχουν, την ποιότητα σήματος που παράγουν ή άλλες τεχνολογικές καινοτομίες που φέρουν. Σε γενικές γραμμές οι πιο φθηνοί κάνουν για τις πιο παλιές τηλεοράσεις και οι πιο ακριβοί για τις πιο καινούργιες (πχ έχουν ψηφιακή έξοδο που δίνει καλύτερη ποιότητα εικόνας στις ψηλές αναλύσεις που ανεβάζουν οι πιο σύγχρονες τηλεοράσεις).

Ελπίζω να βοήθησα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
ΚΙΚΗ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1580
Εγγραφή: 07 Σεπ 2009, 14:10
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΣΥΚΙΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από ΚΙΚΗ » 20 Ιαν 2010, 20:39

και η δικια μας η τηλεοραση εχει αποκοδικοποιητη MPEG2 :D
Στο πλαι εχει μια υποδοχη CI :wink:
Τοποθετησαμε μια μοντουλα(καρτα) MPEG4 και αυτο ητανε ολο
Το κοστος της καρτας 55 ευρω απο τα expert
Βεβαια κολλαει αρκετες φορες η εικονα και ο ηχος :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Αλλα περιμενουμε μηπως λυθει το προβλημα επειδη ειναι ακομα προσφατη η αλλαγη των καναλιων :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
[google][/google]
Οταν περνω γεμιζουν τα χερια μου
Οταν δινω γεμιζει η ψυχη μου


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από diamond_gr » 20 Ιαν 2010, 22:26

Μέχρι το 2012 που θα γίνουν όλα ψηφιακά, ποιος ζεί ποιος παιθένει. Άλλωστε υπάρχει και η φήμη για το τέλος του κόσμου
:hapi: :hapi: :hapi: :hapi:

Εμένα μου έκατσε ο αποκωδικοποιητής της ON όπως έχω γράψει και εδώ. Βασικά είναι για ΙΡ TV αλλά επειδή δεν έχω ΟΝ, το χρησιμοποιώ μόνο για ψηφιακή χωρίς όμως να μπορώ να βλέπω πληροφορίες καναλιών.

Δεν βλέπω τα κανάλια της ΕΡΤ οπότε μάλλον παίζει τα MPEG-4. Αν και πριν βγεί το Digea, έβλεπα της ΕΡΤ. Οπότε μάλλον τεχνολογικά γίνεται ένας που είναι MPEG-4 να παίζει και τα MPEG-2. Πιθανό να είναι ο τύπος του αποκωδικοποιητή που έχω που παίζει είτε το ένα, είτε το άλλο. Σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά που πήγα για άλλο λόγο στις 15 Ιαν, μιλήσαμε για τα κανάλια που δεν πιάνω. Έκανε ενα τεστ αυτός με δικό του αποκωδικοποιητή και δούλεψε κανονικά.

Να σας πω την γνώμη μου:
ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ. Όπως ανέφερε και ο Μάκης (αλλά και εγώ στο post), από εκεί που ο πιο ακριβός δέκτης ήταν ο 50Ε (ήταν λογικά MPEG-2) τώρα έγινε ο πιο φθηνός (MPEG-4). ΚΡΑΤΗΣΤΕ την αναλογική μέχρι το 2012 όπου μέχρι τότε ΛΟΓΙΚΑ θα πέσουν οι τιμές. Το 2012 μπορεί είτε να γίνει ξανά το ΜΠΑΜ γι'αυτούς που δεν πήραν μηχανάκι τώρα και να ανέβουν οι τιμές, είτε να έχουν προμηθευτεί μηχανάκι όλοι, οπότε θα τους μείνουν στην αποθήκη και θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές. Άλλωστε, τότε μπορείτε να αγοράσετε και νέα οθόνη με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή.
Το όλο θέμα της ψηφιακής προς το παρόν είναι η δημιουργία ανάγκης. Στο παρελθόν που δεν γράφατε τις εκπομπές, πάθατε τίποτα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προσφορές προϊόντων και υπηρεσιών από καταστήματα/επιχειρήσεις”