Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 22:47

Καιρός είναι να γίνουμε όλοι κάπως ολιγαρκείς για να φτάνουν τα αντικείμενα για όλους αλλά και γιατί έρχονται δυσκολότερα χρόνια

Ξανατονίζω όμως το πρόβλημα από το οποίο γεννήθηκε το θέμα αυτό:
Δεν γίνεται ένα μέλος να έχει πάρει σε ένα μήνα από 30 αγγελίες και πολλά παιδικά ρούχα από κάθε μια και να εξακολουθεί να ζητάει και να εξακολουθούν να του χαρίζουν και ένα άλλο μέλος να ζητάει κάτι και να μην του δίνει κανείς σημασία.


Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 12 Νοέμ 2015, 23:30

Καλησπερα!Εκ μέρος μου θέλω να πω πως είναι δύσκολο να είσαι ένα καινούριο μέλος να σε εμπιστευτούν άλλη μέλη του σάιντ!Όταν είχα γραφτεί είχα πραγματικά μεγάλες ανάγκες για κάποια πράγματα για την οικογένειά μου και για μια άνεργη φίλη μου,όποια είχε τεράστια ανάγκη σχεδόν για πάντα...
Πολύ ελάχιστη άνθρωποι απάντησαν στις αγγελίες ζήτησης μου και με βοηθήσανε,αλλά τους θυμάμαι και δεν προκειτε να τους ξεχάσω,διότι προσπαθούσαν ανθρώπινα να με βοηθήσουν,όσο μπορούσαν!!!
Μερικές φορές οι ανθρώποι ζητάν από τις ανάγκες τους και όχι μόνο να γεμίζουν τα ντουλάπια τους με τα διάφορα αντικείμενα!Η άλλη άνθρωποι ζητάν,άσχετα που τα έχουν είδη για να τα έχουν,ίσως να χαλάσει κτλ
Απλώς έτσι είναι η ζωή των ανθρώπων,κάποιο άνθρωποι πραγματικά έχουν ανάγκες και κάποιο άνθρωποι ζητάν απλός να το έχουν,πολύ περισσότερα από ότι χρειάζονται!
Είναι καλό να προσέχουμε και συμφωνώ απόλυτα με όριο 24 ωρης παραμονής χαρίσματος!
Ευχαριστώ και καλό βράδυ σε όλους! :-D
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
kateuro
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 15:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από kateuro » 13 Νοέμ 2015, 00:10

Xαιρετω ολους και ολες...

δεν ηθελα να απαντησω γιατι ξερω πως ενω ο καθενας θα πει την γνωμη του,ακρη δεν θα βγαλουμε...και το θεμα θα αιωρειται...
Αλλωστε πριν καιρο ΑΝ δεν κανω λαθος ειχε αναρτηθει παρομοιο θεμα και τα ιδια συνεχιστηκαν..

εγω αυτο που εχω να πω ειναι..και πολλοι αν οχι ολοι θα διαφωνησουν μαζι μου
ναι καποιοι μπορει να ειναι και ολοι μερα μεσα online δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ενοχλει;;και οντως μπορει να μην εχουν αλλη δουλεια να κανουν και απλα να κοιτανε ή ακομα και να ζητανε..Απ την στιγμη που δινουν μπορουν να ζητησουν..Δεν νομιζω να πρεπει να δωσει ο καθενας μας εξηγησεις ποσα ρουχα θελει να εχει μεσα στις ντουλαπες του.Υπαρχουν ατομα που θελουν να φορανε καθε μερα διαφορετικα ρουχα απλα επειδη ετσι νιωθουν...αλλα και ακριβως το αντιθετο..Οπως χαριζουμε πραγματα που μας εχουν δοθει ετσι ζηταμε και εξισου πραγματα για τριτους.Το σαιτ δεν δημιουργηθηκε πιστευω για να κρινει ποιος θα παρει και τι.Αφου δινεις ετσι και περνεις..Μπορει κατι να μην βολεψει σε μετρησεις ή ακομη να το παρεις και να μην ειναι στην κατασταση που περιμενεις..
Προσωπικα εχω παρει παιδικα ρουχα που δεν ηταν στην κατασταση που ηθελα να ειναι και επειδη δεν ηθελα να "κοροιδεψω" καποιον και να τα παρει..στην ουσια να βρεθει στην δικη μου θεση μολις τα παρελαβα..τα εδωσα στην εκκλησια..Αυτο γιατι να με κανει να μην μπορω να ζητησω αλλα στην θεση τους;Πρεπει δηλαδη να γραφω τι τα εκανα κλπ;
Και δεν το κρυβω οτι δινω πολλες φορες σε επιλεγμενα μελη τα οποια με εχουν εξυπηρετησει πολλες φορες..
Και πως πολλες φορες επισης χαριζω με προτεραιοτητα..Οταν μπαινει ενα καινουριο μελος και ζηταει κατι και κανει 1 μηνα να κανει την καταθεση και μετα αποσυρει ή στο τελος να μην μπορεις να επικοινωνησεις...και αντε μετα παλι απ την αρχη να γραψεις πως ειναι διαθεσιμο...Ξερετε δεν εχουμε ολοι μεγαλα σπιτια...ουτε να τα κανουμε αποθηκες μονο και μονο για να περιμενουμε να δοθουν.Οταν βγαζω κατι για χαρισμα θελω απλα να φευγει και να μην γεμιζει το σπιτι μου.Κι εμενα μου δινουν πολλα πραγματα δεν μπορω να τα κραταω...οποτε τα δινω εκει που ξερω πως δεν θα περιμενω αιωνες...Σε αξιοπιστα μελη..Οχι ομως ζητουλες...Πολλοι δηλωνουν ενδιαφερον για ενα αντικειμενο πρεπει αυτος που το χαριζει να ρωταει τον καθενα τι θα το κανει;;Για να δει ποσο αναγκη το εχει;Για να το ζηταει παει να πει πως το χρειαζεται..Αλλο αν εχει αγγελια ζητησης...εκει φυσικα πιστευω πως τα μελη εχουν προτεραιοτητα..
Εχω βαλει κι εγω μελη σε μαυρη λιστα που δεν προκειται ποτε να τους χαρισω κατι γιατι κατι δεν μου αρεσε σ αυτους.
Προχθες ειδα ζητουλας να χαριζει σε ζητουλα..
...και δεν καταλαβαινω ολοκληρο θεμα με τα ποσα πηρε ο ενας ,τι εδωσε ο αλλος...Ενα σαιτ χαρισματος ειναι...ο καθενας χαριζει εκει που θελει...μας αναγκαζετε δηλαδη να χαριζουμε καπου που δεν θελουμε αλλιως θα υπαρχουν επιπτωσεις;;
Καποια μελη με τα ρουχα τα παιδικα που μου εχουν δωσει με εχουν βγαλει απο πολλα εξοδα...γιατι να μη τους το ανταποδιδω οποτε μπορω;Το θεωρω απολυτως φυσιολογικο...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΕΛΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΛΗ
ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗ Ή ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΩΝ
Tηρώ Black list

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από athina d » 13 Νοέμ 2015, 00:52

Για να μην μακρυγορουμε .....συμφωνω με πολλα απο οσα ειπωθηκαν .....αλλα πολυ περισσοτερο με Kautero.......like!like!like!



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
ΡΕΝΑ25
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5411
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 16:20
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από ΡΕΝΑ25 » 13 Νοέμ 2015, 01:09

kateuro Κατερινακι...τι να πω...έυγε...μιλησες και καθε λεξη εχει νοημα...
02/01/2016 μπαινω να ενημερωσω οτι δεν μπαινω τοσο συχνα μεχρι να μπω σε μια χαλαρη κατασταση γτ εχω ενα "θεματακι" υγειας...παρολο αυτα εχω επιστρεψει βαζω τα ευχαριστω μου...οτι ειναι πειτε μου ...ευχαριστω πολυ
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ-ΕΥΤΥΧΙΑ -ΧΙΟΥΜΟΡ....
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Ψαχνω για βαφτιση αγοριου
https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=201&t=138064

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7834
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από nicnt » 13 Νοέμ 2015, 01:38

Εγώ θα έλεγα να εφαρμοστεί ΑΠΟΛΥΤΑ ο κανόνας του να αποφασίζει σε ποιον θα χαρίσει κάποιος το αντικείμενο μετά από 24 ώρες. Όχι ως παραίνεση που είναι σήμερα αλλά ως ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ πριν την παρέλευση 24ωρου.
Με κυρώσεις μάλιστα σε αυτόν που χαρίζει αν το δώσει νωρίτερα και αποκλεισμό του μέλους στο οποίο κατοχυρώθηκε το αντικείμενο από την αγγελία.
Και αυτό επειδή υπάρχουν κάποιοι που "καραδοκούν" online όλη μέρα, ίσως, για κάποιο αντικείμενο που τους ενδιαφέρει.
Έχω δει να χαρίζονται αντικείμενα σε λιγότερο από 5 λεπτά από την ανάρτηση της αγγελίας. Στον μοναδικό-πρώτο που το ζήτησε μέχρι τότε.
Φυσικά και είναι προσωπική απόφαση του "χαρίσαντος" σε ποιον θα δώσει το αντικείμενο και χωρίς σειρά προτεραιότητας αλλά με το να το δώσει αμέσως αποκλείονται μέλη που δεν μπορούν να είναι όλη μέρα στη σελίδα του xariseto.
Επειδή πάλι κάποια μέλη επικαλούνται το "ήθελα να μου αδειάσει το χώρο άμεσα" εεε δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό να το κρατήσει για μια μέρα ακόμα, όσο ογκώδες και να είναι.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, περί ζήτησης συγκεκριμένων αντικειμένων, θεωρώ πως ο καθένας ζητάει ότι θέλει, άσχετα με το πόσα έχει πάρει.
Θα μπορούσε βέβαια να μπει και σε αυτή την περίπτωση περιορισμός, όπως πχ δεν θα πάρεις πάνω από 10 ρούχα το μήνα ή 2 ηλεκτρικές συσκευές, οπότε λύνεται πολύ απλά και το πρόβλημα της υπερβολικής ζήτησης ίδιων αντικειμένων.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από morfo212 » 13 Νοέμ 2015, 07:34

Το τι θα κάνει ο καθένας με τη διαχείριση των δεδουλευμένων του είναι δικαίωμά του και δεν νομίζω να δίνει λογαριασμό σε κανένα, όποιος θέλει να είναι ολιγαρκής μπορεί να είναι. Επειδή μετά τις δηλώσεις είναι λίγο πεσμένη η αγορά θα ήθελα πολύ πέρα από τον κανόνα των 24 ωρών που έγινε σαφής να ξέρω αν θα ισχύσει ο κανόνας των 5 αντικειμένων ανά μήνα και αν ο μήνας θα είναι ημερολογιακός και γενικά πως θα μετριέται από την ημέρα ζήτησης ή από την ημέρα παραλαβής.
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
ioannagr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2012, 22:37
Νομός κατοικίας: Ν. Δωδεκανήσου
Δήμος - Κοινότητα: Πάτμου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από ioannagr » 13 Νοέμ 2015, 08:41

Ιδιαίτερο ζήτημα διοτι δεν μπορείτε να αναγκάζετε τον άλλον να χαρίζει όπου ΠΡΕΠΕΙ και όχι όπου ΘΕΛΕΙ. Εγώ προσωπικά χάριζα σε όλους μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση από τους ανθρώπους στους οποίους είχα χαρίσει παρα πολλα ρούχα, απλά με αγνοούσαν. Ε δεν νιώθω καλά με αχάριστους, φυσικά θα προσπαθήσω να μην τους ξαναχωρίσω.
Πάντως γενικά βλέπω υπάρχει κλίκα στις ίδιες περιοχές. Μάλλον τα μελή γνωρίζονται μεταξύ τους. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μεγάλη μαφία. ;) :evil: Εγώ κακομίτσα και άλλοι τετοιοι τι να κάνουμε που είμαστε στην περιφέρεια. :} Λύση βλέπω μόνο στο φιλότιμο των ανθρώπων ….δύσκολο αλλά μήπως…..
Οσο αφορα τα 5 αντικειμενα. Μηπως είναι πιο σωστο να γινει οριο συμφωνα με τα στατιστικα τον καθενα?
Καλημέρα σε ολους!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioannagr την 13 Νοέμ 2015, 09:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Euphoria9 » 13 Νοέμ 2015, 09:12

kateuro έγραψε: ...και δεν καταλαβαινω ολοκληρο θεμα με τα ποσα πηρε ο ενας ,τι εδωσε ο αλλος...Ενα σαιτ χαρισματος ειναι...ο καθενας χαριζει εκει που θελει...μας αναγκαζετε δηλαδη να χαριζουμε καπου που δεν θελουμε αλλιως θα υπαρχουν επιπτωσεις;;
Καποια μελη με τα ρουχα τα παιδικα που μου εχουν δωσει με εχουν βγαλει απο πολλα εξοδα...γιατι να μη τους το ανταποδιδω οποτε μπορω;Το θεωρω απολυτως φυσιολογικο...
kateuro, μπράβο! Συμφωνω με καθε σου λεξη!!!
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Aria » 13 Νοέμ 2015, 09:44

Μα το θέμα ποτέ δεν ήταν να δίνετε όπου εμείς θέλουμε.
Το θέμα ήταν πάντα η αναμονή του 24ωρου και λίγο φρένο στις ζητήσεις.
Είναι δυνατόν να χρειάζεται κάποιος αμέτρητα ρούχα κάθε μήνα??
Και άντε ας πούμε πως όντως τα χρειάζεται, χρειάζεται και τόσα πολλά καλλυντικά κάθε μήνα?? Χαρίζονται με το κιλό κρέμες πχ. και παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι συνεχώς. Πόσες κρέμες μπορεί να χρειάζεται κάποιος το μήνα???
Πόσες φορές βλέπουμε αγγελίες με ρούχα και να λέει αυτός που την ανεβάζει, τα είχα πάρει από εδώ αλλά ποτέ δεν τα φόρεσα. Αφού δεν είσαι σίγουρος γι αυτό που ζητάς γιατί το στερείς από κάποιον άλλο που ενδεχομένως το έχει ανάγκη εκείνη την στιγμή και του το στερείς? Που είναι το κακό να παίρνουν όλοι???
Γιατί κάποια μέλη τότε παραπονιούνται πως δεν προλαβαίνουν τίποτα? Πως δεν πρόλαβαν ΚΑΝ να δηλώσουν ενδιαφέρον! Και που ξέρετε αν περιμένετε 24 ώρες αν δεν γίνουν ζητήσεις από άλλα μέλη που μπορεί να τους έχετε μεγαλύτερη υποχρέωση?
Υπάρχουν βέβαια και μέλη στο θέμα που μίλησαν λογικά, σκεπτόμενοι και τα αδικημένα μέλη και μπράβο τους!
morfo212 είναι δυνατόν εσύ σαν συντονίστρια να μην ξέρεις πως λειτουργεί ο κανόνας...??

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”