Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από venybzz » 15 Σεπ 2012, 11:17

Εμένα τις τελευταίες μέρες μου έχει τύχει πολλές φορές να δω κάτι που με ενδιαφέρει αλλά να μην προλάβω να το ζητήσω διότι έχει ζητηθεί και χαριστεί μέσα σε 5 λεπτά από τη στιγμή που ανέβηκε η αγγελία.
Καταλαβαίνω την έλλειψη χώρου αλλά δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο ζόρι στην αναμονή 1-2 μέρες. Δηλαδή όταν κάποιος σας χαρίζει είστε υποχρεωμένοι, ή τελοσπάντων πάντα στέλνετε φάκελο/γραμματόσημα την επόμενη μέρα; Γιατί δηλαδή μπορεί να υπάρξει αναμονή στην παραλλαβή του φακέλου και όχι στην απόφαση.
Δεν θυμάμαι ποιος είπε ότι δεν μπορεί να αποφασίσει που να το δώσει και γι'αυτό χαρίζει το αντικείμενο στον πρώτο ενδιαφερόμενο, αλλά αυτό το θεωρώ εντελώς άδικο. Πρέπει ο καθένας να είναι ικανός να κρίνει. Δεν είπα σωστά, κανείς δεν ξέρει την προσωπική ζωή του άλλου, αλλά δεν γίνεται να είμαι πάνω από τον υπολογιστή μήπως και χαρίζεται κάτι που θέλω. Και ναι, όσοι έχουν κάτι πραγματική ανάγκη θα βάλουν αγγελία, αλλά πιστεύω πως πολλοί παίρνουν και πράγματα τα οποία δεν είναι απόλυτη ανάγκη (βιβλία, καπέλα, τσάντες) κλπ Εκεί δεν μπορείς να ζητήσεις.

Λίγο αναμονή ρε παιδιά, ειδικά τώρα τελευταία έχω τρελαθεί, όπως είπε και ο φίλος είμαστε σε turbo. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα. 12:10 μπαίνει η αγγελία, 12:13 έχει χαριστεί.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
domino
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
31 51
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 19:02
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεόδωρου Ζιάκα Γρεβενών
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από domino » 15 Σεπ 2012, 11:26

polvar έγραψε:Εμένα εκείνο που με ενοχλεί και το συναντώ όλο και περισσότερο τελευταία είναι ότι με το που γίνεται η αγγελία στο μισάωρο (και πολύ λέω) εκδηλώνει κάποιος ενδιαφέρον, μπαίνει και το 'ευχαριστώ' και η αγγελία γυρνάει σε [ΕΚΛΕΙΣΕ].
Μήπως περάσαμε στην TURBO εποχή και εγώ έχω μείνει ακόμα στο κάρβουνο;
Ή εμφανίστηκαν πάλι οι γνωστές "κλίκες";


μάλλον το "δeυτερο" "polvar", μάλλον το δεύτερο..
παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι είτε γραμματόσημα είτε ευχάριστw είτε οτιδήποτε , δώστε τόπο στην οργή και υπενθυμίστε μου με ένα μήνυμα., ευχάριστω πολύ

tulipanek
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2458
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 20:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αρκαδίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόρειας Κυνουρίας Αρκαδίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από tulipanek » 15 Σεπ 2012, 12:38

Othon έγραψε:Πιο σωστά δεν θα μπορούσες να το πεις, απλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κάποιο μέλος επιλέγει να χαρίζει άμεσα τα αντικείμενα που βάζει στις αγγελίες του.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι:
1) Έλειψη χώρου
2) Μετακόμιση
3) Απαλλαγή από τις τύψεις
Ειδικά σ' αυτή την περίπτωση, το μέλος που χαρίζει άμεσα, βγαίνει από την ψυχοφθόρα διαδικασία να διαβάζει δικαιολογίες του τύπου "δεν έχω να φάω, να ντυθώ, να επικοινωνήσω και άλλα διάφορα.
Πέρισυ τέτοιο καιρό, ακολουθούσα παρόμοια παραδείγματα, λόγω του ετοιμαζόμουν για μετακόμιση και δεν είχα και την πολυτέλεια να τα κρατάω στο σπίτι.
Γενικά, μην σε χαλάει αυτό το γεγονός, αν κάτι το ζητάς επίμονα, στο τέλος θα σου "κάτσει". Υπομονή χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.

Επίσης, θα συμφωνήσω και με τον domino, ο οποίος έχει δει με τα μάτια του άπειρες τέτοιες αγγελίες... :lol:

Ρε Γιώργο, πάλι κατουρήθηκα από τα γέλια! :lol:
Ξερεις κατι ομως? Μετακομησαμε απο σπιτι με 3 δοματια, κουζινα, μπανιο στο δοματιο της πεθερας μου, και αυτο γεματο με δικα της πραγματα. Μαζεψαμε εκει τα ρουχαλακια τον παιδιον και του ανδρα μου, κρεβατακια, το δικο μας κρεβατι, τηλεοραση. Ολα υπολοιπα ρουχα- δικα μου, σεντονια και αλλα εχω πεταμενα στη ταρατσα, μονο και μονο γιατι η πεθερα μου ηταν να μας δωσει ενα δοματιο αδιο ( εχει 3 και εμεμνε μονη της) αλλα μολις ηρθαμε εκει αλλαξε γνωμη και ειπε οτι δεν μας δινει τιποτα! Απο παλιο σπιτι ηταν πολυ μακρια εως τα χωραφια που πηγαινω με τα ποδια με δυο παιδια ( μενουμε στο βουνο) και ειπαμε να μεινουμε ενα χρονο μαζι της εως να φτιαξουμε κατι δικο μας. Την Πεμπτη ερειξε βροχη, και δεν μπορουσα να προστατεψω ολα τα πραγματα. Τι θα εκανες εσυ? Που δεν θα ηθελα να σου τυχει κατι παρομοιο?

Άβαταρ μέλους
Despoinakiser
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7196
Εγγραφή: 29 Μάιος 2010, 23:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από Despoinakiser » 15 Σεπ 2012, 12:50

theosve έγραψε:
morfo212 έγραψε:Ενδέχεται να συμβαίνουν όσα λέτε αλλά εγώ θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου γιατί στο 99% των περιπτώσεων χαρίζω στο πρώτο μέλος που θα ζητήσει και θα σας πω απλά ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ την επιλογή καθώς κάποιες φορές ακολουθούν και μηνύματα για διάφορους καρκινοπαθείς, χήρες, ορφανά... και δεν μπορώ να διαλέξω!!!
Θα συμφωνησω 100% :lol: :lol:
Έχεις μεγάλο δίκιο ότι αρχίζουν τα πμ...!!!!
Και η πλάκα είναι ότι συνεχίζονται και αφότου τα χαρίσεις αν δεν πάνε σε αυτόν που στέλνει τα πμ!!!!
I MAY BE GOING TO HELL....BUT AT LEAST ALL MY FRIENDS WILL BE THERE!

Λόγω πολλών υποχρεώσεων δε συμμετέχω στο σάιτ για αυτό το διάστημα.Ελπίζω να μπορέσω να επανέλθω σύντομα

Συνάντηση με: kararizoo
Χρωστάω κατάθεση σε:
Χρωστάω αποστολή σε:
Αποστολές σε:



Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39737
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 12:52

Όταν το παρακάνουν να κάνετε αναφορά ή να προωθείτε τα πμ στον makis για να παίρνουν το ban τους και να ησυχάζουν

Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από xristina13 » 15 Σεπ 2012, 14:49

θεορω οτι οι περισσοτεροι χαριζουμε αμεσα για τον απλο λογο οτι δεν ειμαστε ζαμπλουτοι που ζουν σε τεραστια σπιτια με απλετο χορο...
στην δικη μου περιπτοση αυτο ισχιει! ετσι ληπον οσο πιο ογκοδες το αντικειμενο τοσο πιο μεγαλη η αναγκη να φυγει γρηγορα.
ενα αλλο θεμα ομως ειναι γιατι δυνουμε σε ατομα με χαλια στατιστικα!!!!
ενω δεν θα επρεπε μεχρι να τα βελτιοσουν... δεν μπορει ο αλλος να εχει παρει 15 παραπανω απο οτι εχει δωσει και να συνεχισουμε να του δινουμε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23537
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από Aria » 15 Σεπ 2012, 15:49

Οι μυστικές συννενοήσεις που κάνουν μπαμ θα έπρεπε να μας ενοχλούν νομίζω και όχι αν δώσω εγώ π.χ ή ο άλφα ή ο βήτα κάτι αμέσως επειδή δεν έχω χώρο και θέλω να φεύγουν.
Το να σου λέει ο άλλος δικό σου αν μπορείς να παραλάβεις άμεσα από τον χώρο μου ενώ είναι κάτι που άνετα το στέλνεις με έναν Α4! Ναι μου έτυχε, Μπορείς μου απαντά να περάσεις από το τάδε σημείο εντός της ημέρας? Πως να περάσω δλδ αφού μένω Πειραιά και το μέλος είναι Θεσ/νικη? Να διακτινιστώ? Αφού βλέπει που μένω! Λυπάμαι μου απαντά αλλά θα το πάρει το επόμενο μέλος (που όλως τυχαίως εμφανίζεται όταν βάζει αυτό το άτομο αγγελίες και τούμπαλιν) που θα περάσει από εδώ!
Η ενώ το έχουν ζητήσει 10 άτομα δίνεται στο τελευταίο μέλος που το ζήτησε που κατά διαβολική σύμπτωση πάλι είναι άτομο που θα περάσει πάλι από εκεί ενώ τα περισσότερα άτομα που το ζήτησαν μένουν και αυτά Θεσ/νικη και θα μπορούσαν και αυτά να περάσουν!
Κατά την άποψή μου νομίζουν πως είμαστε ηλίθιοι και δεν καταλαβαίνουμε....Χαρίζουν πράγματα μεταξύ τους αλλά δεν θέλουν να χάσουν και τα "ευχαριστω" γιατί πως θα ανεβαίνουν αλλιώς τα ποσοστά τους...?
Και φυσικά τα πράγματα που αφήνουν να πάρουμε εμείς οι υπόλοιποι είναι κυριολεκτικά σαβούρες (Ρούχα πχ που είναι για πέταμα) ή του στυλ "χαρίζω ένα χαρτομάντηλο" ! Και μετά βλέπεις να έχει δώσει 500 αντικείμενα μέσα σε έναν χρόνο που είναι εδώ και να έχει πάρει άλλα τόσα!!

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15983
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από athanasiamak » 15 Σεπ 2012, 16:21

Καλησπέρα σε όλους!
Θίγετε ένα θέμα που με έχει απασχολήσει και μένα πολύ!! Όλα όσα διάβασα έχουν νόημα και λογική. Κλίνω περισσότερο στο να μένει η αγγελία λίγο διάστημα ώστε να την δουν αρκετά άτομα, αλλά από την άλλη πώς να επιλέξεις μετά; Βάση κριτηρίων που σου δίνει για τον εαυτό του ένας άγνωστος; Αν έχει καλή πειθώ δηλαδή αλλά λέει παραμύθια εσύ πού το ξέρεις;;;; :mm:
Προσωπικά -αν και σχετικά λίγο διάστημα εδώ, προτιμώ ναι μεν να δίνω λίγο χρόνο αλλά αν κάποιο μέλος που έχουμε ξανακάνει αποστολή/παραλαβή και ήταν όλα ok ή έχουμε αναπτύξει μια σχέση φιλική από εδώ εκφράσει ενδιαφέρον είτε επειδή θα βολέψει τον ίδιο είτε κάποιον γνωστό του θα προτιμήσω να χαρίσω εκεί. Όπως θα το έκανα και για κάποιον εκτός site που τον έχω γνωρίσει και εκτιμήσει. Αυτό δεν πιστεύω να ανήκει στην κατηγορία "κλίκας" που αναφέρθηκε :lol: γιατί απλά είναι κοινή λογική(θεωρώ πάντα / αν κάποιος διαφωνεί ας το πει).
Η προτεραιότητα που δίνω και πιστεύω πως θα έπρεπε γενικά να δίνεται είναι όταν ανεβάζουμε μια αγγελία [ΧΑΡΙΖΩ] και υπήρχε μια αντίστοιχη [ΖΗΤΑΩ] και δεν την είχαμε δει!
Επίσης μετά από σκέψη κατέληξα στο να δίνω προτεραιότητα σε όποιον χρησιμοποιεί την κούριερ για τόσο ευνόητους λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω... (ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ ΚΥΡΙΩΣ)

Άβαταρ μέλους
domino
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
31 51
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 19:02
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεόδωρου Ζιάκα Γρεβενών
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από domino » 15 Σεπ 2012, 19:25

xristina13 έγραψε:θεορω οτι οι περισσοτεροι χαριζουμε αμεσα για τον απλο λογο οτι δεν ειμαστε ζαμπλουτοι που ζουν σε τεραστια σπιτια με απλετο χορο...
στην δικη μου περιπτοση αυτο ισχιει! ετσι ληπον οσο πιο ογκοδες το αντικειμενο τοσο πιο μεγαλη η αναγκη να φυγει γρηγορα.
ενα αλλο θεμα ομως ειναι γιατι δυνουμε σε ατομα με χαλια στατιστικα!!!!
ενω δεν θα επρεπε μεχρι να τα βελτιοσουν... δεν μπορει ο αλλος να εχει παρει 15 παραπανω απο οτι εχει δωσει και να συνεχισουμε να του δινουμε.

Πάντως εγώ χριστίνα σε πληροφορώ ότι τα πράγματα που έχω χαρίσει, σίγουρα δεν με βάζουν στην κατηγορια τον ατόμων με χαλια στατιστικά , εκτος του ότι προτιμώ να γεμίζω 5 tzamposakoyles ρούχα και να τα πηγαίνω στο χαρίσω μάγαζο , απ το να κάθομαι και να ποστάρω για ένα κόλο ευχαριστώ, που να μην σώσω να το πάρο ποτε. και είναι πολλά τα άτομα από εδώ μέσα που τους έχω παράδοση χέρι με χέρι και η κλασική μου κουβέντα είναι , (δεν θα βάλεις κανένα ευχαριστώ σ εμενα) και αν δεν έχουν πρόβλημα ας βγούν και ας το επιβεβαιώσουν. αντίθετα με αυτά που προσπαθώ να περνώ μονο ότι χρειάζομαι , και με αποδείξεις φυσικά ότι το χρειάζομαι...

από εκεί και πέρα , το ότι κάποιοι έχουν διαφορα στα στατιστικά τους αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και αξιόπιστοι .

ας βγάλουν το κουμπί του ευχαριστώ από το σaiτ τις αμοιβαίας βοηθειας , και θα δεις πως πολλά θα διορθωθούν , τα πια είναι αυτά? τα ξέρουμε όλοι μας.

όσο για το θέμα τις ανταλλαγής , καλο είναι να υπάρχει και αν συμφωνήσουν δυο άτομα να γίνει ας γίνει , απ όταν φύγει από το σaiτ η ανταλλαγή , είναι ευθύνη αλλου το αν πέτυχε η όχι , προσωπικά η δικες μου ανταλλαγές δεν ξεφεύγουν στο χιλιοστό από τους κανόνες και πάντα δήλωνα τι θέλω , όπως για παράδειγμα , δίνw lap top , θέλω σταθερό υπολογιστή , μια ανταλλαγή που φρόντισα να πετύχει. η όπως του ότι δίνw 2 γραφεία για να πάρw ένα μεγαλύτερο , και ούτω καθεξής .

και τέλος πρόσθετο ότι προτιμώ να έχω αυτά τα στατιστικά και σε οποιον αρέσει , παρα να χαρίσω ένα κοκαλάκι για τα μαλλιά μεταχειρισμένο τις κόρης μου . για να πάρw ένα "κολοευχαριστω"
παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι είτε γραμματόσημα είτε ευχάριστw είτε οτιδήποτε , δώστε τόπο στην οργή και υπενθυμίστε μου με ένα μήνυμα., ευχάριστω πολύ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39737
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Άμεσο χάρισμα και προβλήματα

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 20:14

Το θέμα αυτό έχει απασχολήσει το site πάρα πολλές φορές!
Μόνο εδώ στο κεφάλαιο "Σχολιασμός" υπάρχουν 4-5 παρόμοιες συζητήσεις. Στο τέλος καταλήξαμε ότι δεν μπορεί να υπάρχει "αστυνομικός" δίπλα σε κάθε μέλος για να καταγράφει τους παραβάτες. Επομένως ο κάθε ένας αποφασίζει μόνος του με ποιον θα συναλλαγεί και αναλαμβάνει και την ευθύνη. Μόνο όταν υπάρχουν σοβαρά παραπτώματα όπως πχ μη πληρωμή γραμματοσήμων, ύβρεις και επιθέσεις, ύποπτη συμπεριφορά (πχ εικονικές αγγελίες ή "κλίκες") κλπ. κάνει μια αναφορά στο διαχειριστή και αυτός θα κρίνει ανάλογα με τις πληροφορίες που τυχόν έχει και από άλλα μέλη αν θα πρέπει να επιβάλλει κάποια ποινή κλπ.
Άλλωστε στους όρους χρήσης αναφέρεται ότι το xariseto δεν μπορεί να υπεισέλθει στις λεπτομέρειες της συναλλαγής και δεν αναλαμβάνει καμιά ευθύνη παρά προσφέρει μόνο την πλατφόρμα διευκόλυνσης της επαφής των μελών.

Και το 'ευχαριστώ' έχει μπει για να φαίνονται με μια γρήγορη ματιά τα μέλη ζήτουλες και δεν πρόκειται να φύγει (μπορεί όμως να βελτιωθεί) γιατί δεν είμαστε όλοι με αγαθές προθέσεις.
Γι αυτό να φροντίζετε να το κρατάτε σε ισορροπία για να συμμετέχετε χωρίς προβλήματα στο forum.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”